Πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής (video)

Επικρατώντας του Απόλλων 1926 με 3-0 στο Καυτανζόγλειο στάδιο ο Ηρακλής πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ηρακλής σημείωσε άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, επικρατώντας του Απόλλων 1926 με 3-0 στο Καυτανζόγλειο στάδιο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 31’ με τον Ζιαμπάρη, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σιατραβάνη στο 70’.

Το τελικό αποτέλεσμα 3-0 διαμόρφωσε ο Τσιλιανίδης, μετά από ασίστ του Περόνε, με την ολοκλήρωση των 90’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ακασού αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας τους «ροσονέρι» με δέκα ποδοσφαιριστές.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Σαραμαντάς (86′ Βαλεριάνος), Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης (77′ Καρασαλίδης), Πασάς, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Λουκίνας (67′ Περόνε), Ζιαμπάρης

ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Μ. Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός (88′ Θ. Παπαδόπουλος), Βαγγελόπουλος, Δήμου, Ακασού, Καράμπελας (71′ Ψυχογιός), Παναγιωτούδης, Φιγκερόα, Αναστασίου (61′ Νατσιόπουλος), Κωστούλας